The Trial of the Chicago 7 wins Hawaii Film Critics Society Best Picture prize


Frank Langella in The Trial of the Chicago 7

You'll forgive my not noticing, since it seems I wasn't alone. Last week, the Hawaii Film Critics Society announced the nominees for their 2020 awards on their Facebook page. Since it never made it onto Twitter (as far as I could tell) nor even to the society's wonky website, neither I nor anyone else I know covered this landmark announcement. Someone, somewhere has picked up on the follow-up announcement of the winners of those awards however, though they might have wished they hadn't. The Hawaii critics have selected Aaron Sorkin's The Trial of the Chicago 7 as Best Picture of the year, continuing their tradition of having shite taste in movies. Below are all the many, many strange details, including all the nominations.


Best Picture

The Trial of the Chicago 7

Nominees

Da 5 Bloods

News of the World

Promising Young Woman

Sound of Metal


Best Director

Spike Lee (Da 5 Bloods)

Nominees

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Darius Marder (Sound of Metal)

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

Chloe Zhao (Nomadland)


Best Actress

Frances McDormand (Nomadland)

Nominees

Nicole Beharie (Miss Juneteenth)

Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)


Best Actor

Delroy Lindo (Da 5 Bloods)

Nominees

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)

Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)


Best Supporting Actress

Olivia Cooke (Sound of Metal)

Nominees

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Ellen Burstyn (Pieces of a Woman)

Lesley Manville (Let Him Go)

Helena Zengel (News of the World)


Best Supporting Actor

Paul Raci (Sound of Metal)

Nominees Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)

Shia LaBeouf (Pieces of a Woman)

Bill Murray (On the Rocks)

Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)


Best Original Screenplay

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

Nominees

Da 5 Bloods

Mank

Promising Young Woman

Sound of Metal


Best Adapted Screenplay

Chloe Zhao (Nomadland)

Nominees

The Father

Ma Rainey's Black Bottom

News of the World

One Night in Miami


Best Cinematography

Hoyte van Hoytema (Tenet)

Nominees

Da 5 Bloods

Mank

The Midnight Sky

News of the World


Best Editing

Alan Baumgarten (The Trial of the Chicago 7)

Nominees

Mank

News of the World

One Night in Miami

Tenet


Best Art Direction

Chris Craine and Dan Webster (Mank)

Nominees

The Midnight Sky

News of the World

One Night in Miami

Tenet


Best Costume Design

Ann Roth (Ma Rainey's Black Bottom)

Nominees

Mank

Mulan

The Trial of the Chicago 7

Wonder Woman 1984


Best Sound

Sound of Metal

Nominees

Da 5 Bloods

Ma Rainey's Black Bottom

News of the World

The Trial of the Chicago 7


Best Visual Effects

Tenet

Nominees

The Invisible Man

The Midnight Sky

Mulan

Sonic the Hedgehog


Best Make-Up

Mank

Nominees

Hillbilly Elegy

Ma Rainey's Black Bottom

One Night in Miami

Wonder Woman 1984


Best Original Score

Trent Reznor and Atticus Ross (Mank)

Nominees

Da 5 Bloods

The Midnight Sky

Pieces of a Woman

Soul


Best Song

"Speak Now" (One Night in Miami)

Nominees

"Hear My Voice" (The Trial of the Chicago 7)

"Io Si" (The Life Ahead)

"Just Sing" (Trolls World Tour)

"Wear Your Crown" (The Prom)


Best Stunt Work

Tenet

Nominees

Bad Boys for Life

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

The Invisible Man

News of the World


Best Animated Film

Lupin III: The First

Nominees

The Croods: A New Age

Onward

Over the Moon

Soul


Best Documentary

Beastie Boys Story

Nominees

Crip Camp

Dick Johnson Is Dead

John Lewis: Good Trouble

My Octopus Teacher


Best Foreign Language Film

The Life Ahead (Edoardo Ponti) - Italy

Nominees

Bacurau - Brazil

I Carry You with Me - Mexico

Innocence - South Korea

The Painted Bird - Czech Republic


Best Comic Book Movie

Bloodshot (Dave Wilson)

Nominees

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

The New Mutants

The Old Guard

Wonder Woman 1984


Best Horror Film

Relic (Natalie Erika James)

Nominees

Antebellum

Freaky

Possessor

Underwater


Best Sci-Fi Film

Tenet (Christopher Nolan)

Nominees

Colour Out of Space

The Midnight Sky

Parallel

Possessor


Best First Film

Florian Zeller (The Father)

Nominees

Radha Blank (The Forty-Year-Old Version)

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Regina King (One Night in Miami)

Darius Marder (Sound of Metal)


Best Overlooked Film

Possessor

Nominees

Bad Education

The Forty-Year-Old Version

I'm Thinking of Ending Things

The King of Staten Island


Best Hawaiian Film

Waikiki (Christopher Kahunahana) - Oahu

Nominees

Aloha Surf Hotel (Stefan C. Schaefer) - Maui

Swarm Season (Sarah J. Christman) - Big Island

Tokyo Hula (Lisette Marie Flanary) - Oahu

Water Like Fire (Mitchel Viernes) - Oahu


Best New Filmmaker

Regina King (One Night in Miami)

Nominees

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Natalie Krinsky (The Broken Hearts Gallery)

Darius Marder (Sound of Metal)

Florian Zeller (The Father)


Best Vocal / Motion Capture Performance

Jamie Foxx (Soul)

Nominees

Peter Dinklage (The Croods: A New Age)

Tina Fey (Soul)

Leslie Mann (The Croods: A New Age)

Terry Notary (The Call of the Wild)


Worst Film

Wonder Woman 1984

Nominees

All My Life

Capone

Honest Thief

The Rhythm Section

Contact Us