Mank leads the 2020/21 Critics Choice Film Awards nominations


Gary Oldman in David Fincher's Mank
Gary Oldman in Mank

The Critics Choice award nominations have been announced for the 2020/21 season and it's great news for David Fincher's Mank. The Herman J. Mankiewicz biopic leads all nominees with 12 mentions including Best Picture and Director. To many, these nominations will serve as a welcome corrective to some of last week's less impressive major awards offerings such as the Golden Globes and SAG awards, with mentions here for Da 5 Bloods in Best Picture and its lead, Delroy Lindo in Best Actor, alongside recognition for other favourites like Pieces of a Woman's Ellen Burstyn and Sound of Metal's Paul Raci. To others, these may look like yet another case of Oscar-itis run rampant at the Critics Choice Association (formerly the Broadcast Film Critics Association), with such peculiar choices as News of the World in Best Picture and The Way Back's Ben Affleck in Best Actor. Winners will be revealed on the 7th of March.


BEST PICTURE

Da 5 Bloods

Mank

Ma Rainey’s Black Bottom

Minari

News of the World

Nomadland

One Night in Miami

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7


BEST ACTOR

Ben Affleck – The Way Back

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Tom Hanks – News of the World

Anthony Hopkins – The Father

Delroy Lindo – Da 5 Bloods

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari


BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Frances McDormand – Nomadland

Carey Mulligan – Promising Young Woman

Zendaya – Malcolm & Marie


BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Bill Murray – On the Rocks

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami

Paul Raci – Sound of Metal


BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman

Glenn Close – Hillbilly Elegy

Olivia Colman – The Father

Amanda Seyfried – Mank

Youn Yuh Jung – Minari


BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Ryder Allen – Palmer

Ibrahima Gueye – The Life Ahead

Alan S. Kim – Minari

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always

Caoilinn Springall – The Midnight Sky

Helena Zengel – News of the World


BEST ACTING ENSEMBLE

Da 5 Bloods

Judas and the Black Messiah

Ma Rainey’s Black Bottom

Minari

One Night in Miami

The Trial of the Chicago 7


BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari

Emerald Fennell – Promising Young Woman

David Fincher – Mank

Regina King – One Night in Miami

Spike Lee – Da 5 Bloods

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Chloé Zhao – Nomadland


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Lee Isaac Chung – Minari

Emerald Fennell – Promising Young Woman

Jack Fincher – Mank

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always

Abraham Marder and Darius Marder – Sound of Metal

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7


BEST ADAPTED SCREENPLAY

Luke Davies and Paul Greengrass – News of the World

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father

Kemp Powers – One Night in Miami

Jonathan Raymond and Kelly Reichardt – First Cow

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Chloé Zhao – Nomadland


BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow

Erik Messerschmidt – Mank

Lachlan Milne – Minari

Joshua James Richards – Nomadland

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods

Hoyte van Hoytema – Tenet

Dariusz Wolski – News of the World


BEST PRODUCTION DESIGN

Donald Graham Burt and Jan Pascale – Mank

Cristina Casali and Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield

David Crank and Elizabeth Keenan – News of the World

Nathan Crowley and Kathy Lucas – Tenet

Stella Fox and Kave Quinn – Emma.

Karen O'Hara, Mark Ricker and Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom


BEST EDITING

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

Kirk Baxter – Mank

Jennifer Lame – Tenet

Yorgos Lamprinos – The Father

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal

Chloé Zhao – Nomadland


BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma.

Bina Daigeler – Mulan

Suzie Harman and Robert Worley – The Personal History of David Copperfield

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom

Nancy Steiner – Promising Young Woman

Trish Summerville – Mank


BEST HAIR AND MAKEUP

Emma.

Hillbilly Elegy

Mank

Ma Rainey’s Black Bottom

Promising Young Woman

The United States vs. Billie Holiday


BEST VISUAL EFFECTS

Greyhound

The Invisible Man

Mank

The Midnight Sky

Mulan

Tenet

Wonder Woman 1984


BEST COMEDY

Borat Subsequent Moviefilm

The Forty-Year-Old Version

The King of Staten Island

On the Rocks

Palm Springs

The Prom


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Another Round

Collective

The Life Ahead

La Llorona

Minari

Two of Us


BEST SONG

"Everybody Cries" – The Outpost

"Fight for You" – Judas and the Black Messiah

"Husavik" – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

"Io Sì" – The Life Ahead

"Speak Now" – One Night in Miami

"Tigress & Tweed" – The United States vs. Billie Holiday


BEST SCORE

Jon Batiste, Trent Reznor and Atticus Ross – Soul

Alexandre Desplat – The Midnight Sky

Ludwig Göransson – Tenet

Emile Mosseri – Minari

James Newton Howard – News of the World

Trent Reznor and Atticus Ross – Mank