Leave No Trace Is SDFCS' Film Of The Year


Rachel McAdams and Jason Bateman in Game Night

Leave No Trace rallies to its first Best Picture win of the season at the San Diego Film Critics Society awards - it may be its only win, but it's a deserved one, and ought to serve alongside Debra Granik's Best Director prize yesterday from the Los Angeles Film Critics Association in revitalizing the pic's Oscar hopes. Otherwise, there's as much to be desired in these patchy choices as one might expect from a group that unveiled a slate of nominees of this calibre. Anyway, check out all the winners and first runners-up from the SDFCS below.


Best Picture

1. Leave No Trace

2. Green Book


Best Director

1. Debra Granik (Leave No Trace)

2. Peter Farrelly (Green Book)


Best Actor, Female

1. Glenn Close (The Wife)

2. Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)


Best Actor, Male

1. Ethan Hawke (First Reformed)

2. Viggo Mortensen (Green Book)


Best Supporting Actor, Female

1. Nicole Kidman (Boy Erased)

2. Nina Arianda (Stan & Ollie)


Best Supporting Actor, Male

Timothee Chalamet (Beautiful Boy)

Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)


Best Original Screenplay

1. Bo Burnham (Eighth Grade)

2. Peter Farrelly, Brian Hayes Currie and Nick Vallelonga (Green Book)


Best Adapted Screenplay

1. Peter Fellows, Armando Iannucci, Ian Martin, Fabien Nury and David Schneider (The Death of Stalin)

2. Joel Edgerton (Boy Erased)


Best Cinematography

Bruno Delbonnel (The Ballad of Buster Scruggs)

Joshua James Richards (The Rider)


Best Editing

1. David Egan and Jamie Gross (Game Night)

2. Christopher Tellefsen (A Quiet Place)


Best Production Design

1. Fiona Crombie (The Favourite)

2. John Paul Kelly (Stan & Ollie)


Best Costume Design

Lindy Hemming (Paddington 2)

Sandy Powell (The Favourite)


Best Visual Effects

1. Ready Player One

2. Christopher Robin


Best Use of Music in a Film

1. Bad Times at the El Royale

2. Bohemian Rhapsody


Best Ensemble

1. Game Night

2. The Favourite


Best Animated Film

1. Isle of Dogs

2. Spider-Man: Into the Spider-Verse


Best Documentary

1. Three Identical Strangers

2. Free Solo


Best Foreign-Language Film

1. Shoplifters

2. Capernaum


Best Comedic Performance

1. Hugh Grant (Paddington 2)

2. Jesse Plemons (Game Night)


Best Breakout Artist

1. Thomasin McKenzie (Leave No Trace)

2. Charlie Plummer (Lean on Pete)


Body of Work Award

John C. Reilly (Ralph Breaks the Internet / The Sisters Brothers / Stan & Ollie)


Image Credit: MovieStillsDB

0 views
Contact Us