Greater Western New York Film Critics Association's 2019 award nominees announced

Updated: Dec 19, 2019


Brad Pitt in Ad Astra

Not satisfied with NYC's two separate critics' groups, the rest of New York state's critics have created a group for themselves: the Greater Western New York Film Critics Association. And why not?! Indeed, the GWNYFCA have very nice taste, as evidenced by their slate of 2019 award nominees. Ad Astra makes a stronger showing here than anywhere else so far this season, though the lead in nominations is a three-way tie between current Best Picture behemoths The Irishman, Marriage Story and Parasite.


Return on the 30th of December for full results of all the winners.


Best Picture

Ad Astra

The Farewell

The Irishman

The Lighthouse

Luce

Marriage Story

Midsommar

Once Upon a Time... in Hollywood

Parasite

Portrait of a Lady on Fire


Best Director

Noah Baumbach (Marriage Story)

Bong Joon Ho (Parasite)

James Gray (Ad Astra)

Celine Sciamma (Portrait of a Lady on Fire)

Martin Scorsese (The Irishman)


Best Lead Actress

Awkwafina (The Farewell)

Adele Haenel (Portrait of a Lady on Fire)

Scarlett Johansson (Marriage Story)

Noemie Merlant (Portrait of a Lady on Fire)

Sienna Miller (American Woman)

Lupita Nyong'o (Us)


Best Lead Actor

Antonio Banderas (Pain & Glory)

Adam Driver (Marriage Story)

Joaquin Phoenix (Joker)

Brad Pitt (Ad Astra)

Adam Sandler (Uncut Gems)


Best Supporting Actress

Laura Dern (Marriage Story)

Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)

Jennifer Lopez (Hustlers)

Florence Pugh (Little Women)

Zhao Shu Zhen (The Farewell)


Best Supporting Actor

Willem Dafoe (The Lighthouse)

Al Pacino (The Irishman)

Joe Pesci (The Irishman)

Brad Pitt (Once Upon a Time... in Hollywood)

Song Kang Ho (Parasite)


Best Original Screenplay

Noah Baumbach (Marriage Story)

Bong Joon Ho and Han Jin Won (Parasite)

Celine Sciamma (Portrait of a Lady on Fire)

Quentin Tarantino (Once Upon a Time... in Hollywood)

Lulu Wang (The Farewell)


Best Adapted Screenplay

Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster (A Beautiful Day in the Neighbourhood)

Greta Gerwig (Little Women)

J. C. Lee and Julius Onah (Luce)

Taika Waititi (Jojo Rabbit)

Steven Zaillian (The Irishman)


Best Cinematography

Jarin Blaschke (The Lighthouse)

Hong Kyung Pyo (Parasite)

Claire Mathon (Portrait of a Lady on Fire)

Robert Richardson (Once Upon a Time... in Hollywood)

Hoyte van Hoytema (Ad Astra)


Best Editing

Ronald Bronstein and Benny Safdie (Uncut Gems)

Andrew Buckland and Michael McCusker (Ford v. Ferrari)

Todd Douglas Miller (Apollo 11)

Fred Raskin (Once Upon a Time... in Hollywood)

Thelma Schoonmaker (The Irishman)

Yang Jin Mo (Parasite)


Best Score

Michael Abels (Us)

Alexandre Desplat (Little Women)

Randy Newman (Marriage Story)

Max Richter (Ad Astra)

Robbie Robertson (The Irishman)


Best Animated Film

Abominable

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Missing Link

Toy Story 4


Best Documentary

American Factory

Apollo 11

Honeyland

Love, Antosha

One Child Nation


Best Film in a Foreign Language

The Farewell

Pain & Glory

Parasite

Portrait of a Lady on Fire

Transit


Breakthrough Director Award

Mati Diop (Atlantics)

Melina Matsoukas (Queen & Slim)

Tyler Nilson and Michael Schwartz (The Peanut Butter Falcon)

Joe Talbot (The Last Black Man in San Francisco)

Olivia Wilde (Booksmart)


Breakthrough Performance Award

Jimmie Fails (The Last Black Man in San Francisco)

Julia Fox (Uncut Gems)

Zack Gottsagen (The Peanut Butter Falcon)

Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)

Zhao Shu Zhen (The Farewell)


Image credit: MovieStillsDB

11 views
Contact Us