top of page

Fire of Love leads 2022 Critics Choice Documentary Awards nominations

Updated: Oct 28, 2022


Fire of Love, Sara Dosa
Fire of Love

Getting a jumpstart on awards season as ever, the Critics Choice Documentary Awards nominations for 2022 have been announced... over a week ago, but alas was this news top of anyone's agenda? The short of it is that Sara Dosa's Fire of Love leads all nominated productions with seven nods, and marks itself out as a strong candidate to lead the field in the coming season among docs. But there are several nominations apiece for other popular titles, including Good Night Oppy, The Janes, Moonage Daydream, and Navalny. Of course, this is the Critics Choice Association, so who really cares about their opinion - the nods for All the Beauty and the Bloodshed and Cow suggest they have seen those movies, they just didn't think they were achievements on quite the same level as The Automat and Gabby Giffords Won't Back Down... Winners will be announced on the 13th of November.


Best Documentary Feature

Aftershock

The Automat

Descendant

Fire of Love

Gabby Giffords Won't Back Down

Good Night Oppy

The Janes

Moonage Daydream

Navalny

Sidney


Best Director

Judd Apatow and Michael Bonfiglio (George Carlin's American Dream)

Margaret Brown (Descendant)

Sara Dosa (Fire of Love)

Reginald Hudlin (Sidney)

Brett Morgen (Moonage Daydream)

Laura Poitras (All the Beauty and the Bloodshed)

Daniel Roher (Navalny)

Ryan White (Good Night Oppy)


Best Cinematography

Benjamin Bernhard and Riju Das (All That Breathes)

Sam Holling, Gabriela Osio Vanden and Jack Weisman (Nuisance Bear)

Magda Kowalczyk (Cow)

Our Great National Parks

Alex Pritz and Tangai Uru-eu-wau-wau (The Territory)

Lucas Tucknott (McEnroe)


Best Editing

Joe Beshenkovsky (George Carlin's American Dream)

Rejh Cabrera and Helen Kearns (Good Night Oppy)

Erin Casper and Jocelyne Chaput (Fire of Love)

Maya Daisy Hawke and Langdon Page (Navalny)

Brett Morgen (Moonage Daydream)

Jabez Olssen (The Beatles: Get Back)

Katharina Wartena (Three Minutes: A Lengthening)


Best Score

Max Avery Lichtenstein (The Janes)

Marius de Vries, Anna Drubich and Matt Robertson (Navalny)

Nicolas Godin (Fire of Love)

Hummie Mann (The Automat)

Blake Neely (Good Night Oppy)

David Schwartz (Lucy and Desi)


Best Narration

Deep in the Heart: A Texas Wildlife Story (Ben Masters and Matthew McConaughey)

Fire of Love (Shane Boris, Erin Casper, Jocelyne Chaput, Sara Dosa and Miranda July)

Good Night Oppy (Angela Bassett, Helen Kearns and Ryan White)

Our Great National Parks (Barack Obama)

Riotsville, U.S.A. (Tobi Haslett and Charlene Modeste)

Three Minutes: A Lengthening (Helena Bonham Carter and Bianca Stigter)


Best Archival Documentary

The Beatles: Get Back

Fire of Love

Moonage Daydream

Nothing Compares

Riotsville, U.S.A.

Three Minutes: A Lengthening


Best Biographical Documentary

George Carlin's American Dream

The Last Movie Stars

Lucy and Desi

The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks

Salvatore: Shoemaker of Dreams

Sidney

Sr.


Best Historical Documentary

The Automat

Descendant

The Janes

Lowndes County and the Road to Black Power

Still Working 9 to 5

Three Minutes: A Lengthening

The U.S. and the Holocaust


Best Music Documentary

The Beatles: Get Back

Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song

If These Walls Could Sing

Louis Armstrong's Black & Blues

Moonage Daydream

Nothing Compares

The Return of Tanya Tucker - Featuring Brandi Carlile


Best Political Documentary

Aftershock

All the Beauty and the Bloodshed

Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Gabby Giffords Won't Back Down

The Janes

Navalny

Retrograde


Best Science/Nature Documentary

All That Breathes

Cow

Fire of Love

Good Night Oppy

Nuisance Bear

Return to Space

The Territory


Best Sports Documentary

Citizen Ashe

Hockeyland

Kaepernick & America

McEnroe

The Redeem Team

Welcome to Wrexham


Best First Documentary Feature

Andrea Arnold (Cow)

Lisa Hurwitz (The Automat)

Jono McLeod (My Old School)

Amy Poehler (Lucy and Desi)

Alex Pritz (The Territory)

David Siev (Bad Axe)

Bianca Stigter (Three Minutes: A Lengthening)


Best Short Documentary

38 at the Garden

Angola Do You Hear Us? Voices from a Plantation Prison

The Flagmakers

Four Seasons Total Documentary

My Disability Roadmap

Nuisance Bear

Stranger at the Gate


The Pennebaker Award

Barbara Kopple

Comments


bottom of page