top of page

Everything Everywhere All at Once leads 2022 Austin Film Critics Association awards nominations

Updated: Jan 4, 2023


Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once, Dan Kwan, Daniel Scheinert, Austin Film Critics Association
Jamie Lee Curtis in Everything Everywhere All at Once

The Austin Film Critics Association is trying things a bit differently this year with its awards. Rather than announcing nominees for Best Film, they're saving that announcement until they announce their award winners, with a Top 10 list of films in tow. So, today's announcement of nominees comes, unexpectedly, without a top category, but with a wholly expected top favourite, as Everything Everywhere All at Once claims 11 nods from AFCA voters. Next in line is The Banshees of Inisherin, and it's up for a relatively modest seven, so it looks like this could be another easy critics' group awards victory for the Daniels' sci-fi hit. Award winners, plus that Best Film Top 10, will be revealed on 10 January.


Best Director

Todd Field (Tar)

Dan Kwan and Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

Park Chan Wook (Decision to Leave)

S. S. Rajamouli (RRR)


Best Actress

Cate Blanchett (Tar)

Viola Davis (The Woman King)

Danielle Deadwyler (Till)

Mia Goth (Pearl)

Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)


Best Actor

Austin Butler (Elvis)

Tom Cruise (Top Gun: Maverick)

Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

Brendan Fraser (The Whale)

Paul Mescal (Aftersun)


Best Supporting Actress

Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)

Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)

Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once)

Janelle Monae (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

Keke Palmer (Nope)


Best Supporting Actor

Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)

Brian Tyree Henry (Causeway)

Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)

Quan Ke Huy (Everything Everywhere All at Once)

Mark Rylance (Bones and All)


Best Original Screenplay

Todd Field (Tar)

Tony Kushner and Steven Spielberg (The Fabelmans)

Dan Kwan and Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

Jordan Peele (Nope)


Best Adapted Screenplay

Guillermo del Toro and Patrick McHale (Guillermo del Toro's Pinocchio)

Samuel D. Hunter (The Whale)

Rian Johnson (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

David Kajganich (Bones and All)

Sarah Polley and Miriam Toews (Women Talking)


Best Cinematography

Russell Carpenter (Avatar: The Way of Water)

Claudio Miranda (Top Gun: Maverick)

Linus Sandgren (Babylon)

Larkin Seiple (Everything Everywhere All at Once)

Hoyte van Hoytema (Nope)


Best Editing

Bob Ducsay (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

Eddie Hamilton (Top Gun: Maverick)

A. Sreekar Prasad (RRR)

Paul Rogers (Everything Everywhere All at Once)

Monika Willi (Tar)


Best Original Score

Carter Burwell (The Banshees of Inisherin)

Michael Giacchino (The Batman)

Justin Hurwitz (Babylon)

M. M. Keeravani (RRR)

Son Lux (Everything Everywhere All at Once)


Best Ensemble

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Women Talking


Best Stunt Coordinator

Jon Vidar Arnthorsson and C. C. Smiff (The Northman)

Daniel Hernandez (The Woman King)

Kevin LaRosa Jr. and Casey O'Neill (Top Gun: Maverick)

Timothy Neulich (Everything Everywhere All at Once)

Nick Powell (RRR)


Best Animated Film

Apollo 10 1/2: A Space Age Childhood

Guillermo del Toro's Pinocchio

Mad God

Marcel the Shell with Shoes On

Turning Red


Best Documentary

All the Beauty and the Bloodshed

Descendant

Fire of Love

Good Night Oppy

Moonage Daydream


Best International Film

Close

Decision to Leave

EO

Holy Spider

RRR


Best First Film

Aftersun (Charlotte Wells)

Emily the Criminal (John Patton Ford)

Marcel the Shell with Shoes On (Dean Fleischer-Camp)

Turning Red (Shi Do Mee)

Watcher (Chloe Okuno)


Best Austin Film

Apollo 10 1/2: A Space Age Childhood

Deep in the Heart: A Texas Wildlife Story

Descendant

Shouting Down Midnight

There There


The Robert R. 'Bobby' McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award

Austin Butler (Elvis)

Frankie Corio (Aftersun)

Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once)

Amber Midthunder (Prey)

Jenna Ortega (The Fallout / Scream / Studio 666 / X)


Best Voice Acting / Animated/Digital Performance

Stephen Lang (Avatar: The Way of Water)

Ewan McGregor (Guillermo del Toro's Pinocchio)

Zoe Saldana (Avatar: The Way of Water)

Jenny Slate (Marcel the Shell with Shoes On)

Sigourney Weaver (Avatar: The Way of Water)

Comments


bottom of page