4th annual Hollywood Critics Association award nominations announced


Daniel Kaluuya and Lakeith Stanfield in Judas and the Black Messiah

The Hollywood Critics Association may reside in the cinema capital of the world, but that's not to say they know a lot about cinema. Move over BFCA, there's a new bunch of Golden Globe wannabes in SoCal! With the absurdly unnecessary gender separated Best Director categories, zeitgeisty nominations like Zendaya for Malcolm & Marie bumping up alongside Oscar-baity nominations like Glenn Close for Hillbilly Elegy, and a maximum of extraneous categories like Best Action and Best Blockbuster, this isn't exactly Cahiers du Cinema. They haven't even got a handle on correct alphabetical order. For some bizarre reason, the HCA will livestream their award winners on their Facebook and YouTube pages on the 5th of March, including all their absurdly numerous (and largely undeserving) honorary award recipients.


Best Picture

Da 5 Bloods

The Father

Judas and the Black Messiah

Minari

Nomadland

One Night in Miami

Promising Young Woman

Soul

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7


Best Actor

Riz Ahmed - Sound of Metal

Kingsley Ben-Adir - One Night in Miami

Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom

Anthony Hopkins - The Father

Delroy Lindo - Da 5 Bloods


Best Actress

Viola Davis - Ma Rainey's Black Bottom

Vanessa Kirby - Pieces of a Woman

Frances McDormand - Nomadland

Elisabeth Moss - The Invisible Man

Carey Mulligan - Promising Young Woman

Zendaya - Malcolm & Marie


Best Supporting Actor

Chadwick Boseman - Da 5 Bloods

Bo Burnham - Promising Young Woman

Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah

Leslie Odom Jr. - One Night in Miami

Paul Raci - Sound of Metal


Best Supporting Actress

Ellen Burstyn - Pieces of a Woman

Glenn Close - Hillbilly Elegy

Olivia Colman - The Father

Amanda Seyfried - Mank

Youn Yuh Jung - Minari


Best Animated or VFX Performance

Cathy Ang - Over the Moon

Tina Fey - Soul

Jamie Foxx - Soul

Honor Kneafsey - Wolfwalkers

Ben Schwartz - Sonic the Hedgehog


Best Male Director

Lee Isaac Chung - Minari

David Fincher - Mank

Shaka King - Judas and The Black Messiah

Spike Lee - Da 5 Bloods

Darius Marder - Sound of Metal


Best Female Director

Sofia Coppola - On the Rocks

Emerald Fennell - Promising Young Woman

Eliza Hittman - Never Rarely Sometimes Always

Regina King - One Night in Miami

Chloé Zhao - Nomadland


Best Original Screenplay

Lee Isaac Chung - Minari

Emerald Fennell - Promising Young Woman

Abraham Marder and Darius Marder - Sound of Metal

Andy Siara - Palm Springs

Aaron Sorkin - The Trial of the Chicago 7


Best Adapted Screenplay

Kemp Powers - One Night in Miami

Jonathan Raymond and Kelly Reichardt - First Cow

Ruben Santiago-Hudson - Ma Rainey's Black Bottom

Florian Zeller - The Father

Chloé Zhao - Nomadland


Best Cast Ensemble

Da 5 Bloods

Ma Rainey's Black Bottom

One Night in Miami

The Prom

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7


Best First Feature

Radha Blank - The Forty-Year-Old Version

Emerald Fennell - Promising Young Woman

Regina King - One Night in Miami

Darius Marder - Sound of Metal

Channing Godfrey Peoples - Miss Juneteenth


Best Animated Film

The Croods: A New Age

Onward

Over The Moon

Soul

Wolfwalkers


Best International Film

Another Round

Bacurau

I'm No Longer Here

La Llorona

Two of Us


Best Documentary

All In: The Fight for Democracy

Boys State

Class Action Park

Dick Johnson Is Dead

Time


Best Action

Bad Boys for Life

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

Extraction

The Old Guard

Tenet


Best Blockbuster

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

The Old Guard

Sonic the Hedgehog

Tenet

Wonder Woman 1984


Best Comedy/Musical

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

On the Rocks

Palm Springs

The Personal History of David Copperfield

The Prom


Best Horror

Freaky

His House

Host

The Invisible Man

Relic


Best Indie Film

Black Bear

First Cow

Minari

Miss Juneteenth

Palm Springs


Best Short Film

Burrow

Canvas

Cops And Robbers

The Heart Still Hums

If Anything Happens, I Love You


Best Cinematography

Mank

The Midnight Sky

News of the World

Nomadland

Tenet


Best Stunts

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

Extraction

The Old Guard

Tenet

Wonder Woman 1984


Best Score

Mank

The Midnight Sky

Minari

News of the World

Soul


Best Original Song

"Husavik" - Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

"Rocket to the Moon" - Over the Moon

"Speak Now" - One Night in Miami

"Turntables" - All In: The Fight for Democracy

"Wear Your Crown" - The Prom


Best Hair & Makeup

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

Hillbilly Elegy

Ma Rainey's Black Bottom

Mank

Promising Young Woman


Best Costume Design

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

Emma.

Ma Rainey's Black Bottom

Mank

The Personal History of David Copperfield


Best Production Design

Emma.

Ma Rainey's Black Bottom

Mank

The Personal History of David Copperfield

The Prom


Best Film Editing

The Father

The Invisible Man

Nomadland

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7


Best Visual Effects

Birds of Prey: and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

The Invisible Man

The Midnight Sky

Sonic the Hedgehog

Tenet


Acting Achievement Award

Aubrey Plaza (Black Bear)


Artisan Achievement Award

Trent Reznor and Atticus Ross (Mank / Soul)


Artisan on the Rise Award

Emile Mosseri


Breakthrough Performance Actor

Paul Raci (Sound of Metal)


Breakthrough Performance Actress

Cristin Milioti (Palm Springs)


Game-Changer Award

Nicole Beharie (Miss Juneteenth)


HCA Filmmaker on the Rise Award

Emerald Fennell


HCA Inspire Award

Lin-Manuel Miranda


HCA's Standout Performance by an Actor or Actress 23 or Under Award

Sidney Flanigan (Never Rarely Sometimes Always)


Spotlight Award

Kiera Allen (Run)


Star on the Rise Award

Jo Ellen Perlman (The Prom)


Timeless Award

Dante Spinotti

Contact Us